Recenze knihy – Třináct snů o svobodě

Autor – Michal Konečný

Brno je krásné město, plné pamětihodností i významných osobností. Židovské obyvatelstvo, které tu spokojeně žilo několik staletí mu dalo nespočet dobrých věcí. O jejich životech pojednává tato publikace Třináct snů o svobodě. Dluh, který jim dlužíme nejspíš nikdy nesplatíme, přesto právě díky této knížce se o to alespoň pokusíme.

třináct snů a příběhů

Třináct snů, třináct příběhů

Každý máme nějaké přání. Někdo si přeje být traktoristou, jiný zase potkat lásku v knihovně. Pak jsou tady lidé, co myslí nejen na své blaho, ale i na štěstí ostatních. A o tom je toto kniha. Židovské obyvatelstvo bylo zastoupeno v mnoha městech. Například v České Lípě měli výstavní synagogu.

V Brně tomu bylo podobně. Město mělo významné podnikatele, mecenáše, spisovatele, umělce, kteří nejen i díky holokaustu skončili v zapomnění. Což je škoda. A tak není divu, že se našlo pár šikovných, mezi nimi, pan Konečný, který se rozhodl to napravit. Pojďme se podívat.

Začnu designem. Je to krásná obálka. Obraz od Jacoba van Hulsdoncka „Zátiší s citrony, pomeranči a granátovými jablky“ je opravdu výrazný a tím i pro obálku knihy vhodný. Navíc je kniha plná ilustrací od pana Bodláka, které dělají publikaci živější a zábavnější. Fotky jen podtrhují celkový kontext knihy. Obohacují obsah.

třináct snů má každý

Prosím, víc příběhů! Potřebujeme je!

Třináct snů o svobodě je o 13 osobnostech, kteří se podíleli na rozvoji Brna. Jednotlivé kapitoly jsou rozdělené do názvů měsíců židovského kalendáře. Začíná březnem, a to rovnou příjezdem pozoruhodné postavy Jakoba Franka. V životě jsem o něm neslyšela, ale věřte mi, že manipulátor a samozvaný Mesiáš to byl mistrný.

Žasnout budete, jak francouzská revoluce zasáhla pana Dobruschku. Zaujme vás příběh pana Juliuse Gomperze, který se významně podílel na několika budovách i rozkvětu Brna. Říká vám něco jméno Arnold Skutetzky? Byl to obrovský sběratel umění, a já si mimochodem musím někde sehnat jeho knížku pamětí.

Takhle bych mohla pokračovat dál, a dál a vzala bych vám tak chuť si knížku přečíst. Jediné, co bych ji vytkla je, že těch osudů mohlo být víc. Jenže se na ně asi nedostalo. Stálo by za úvahu o nějakém dalším pokračování. Bez debat je čtivost i informace, které v ní najdete, proto se bude líbit i čtenářům, co třeba moc nečtou. Nebo nečtou pravidelně.

A co vám chci říct na závěr?

Přečtěte si ji. Jejich osudy jsou pro nás varováním, že antisemitismus do naší společnosti nepatří. A tak jsem ráda, že se takové knížky neustále vydávají a prodávají.

„U přístavního můstku, kam je doprovázela policie, čekala na české uprchlíky téměř celá vesnice. Z dojemného loučení vyplynulo, že zdejší norští obyvatelé bojí o své přátele.“

Až budete číst příběh o Noře Lustigové, pochopíte, jak důležitá je odvaha i laskavost. Příběh paní Lustigové mě zasáhl asi nejvíc, protože ukazuje hloupost nacistické ideologie.

A kde si tuto knížku můžete koupit? Vydalo ji nakladatelství HOST, takže až půjdete na veletrh Svět knihy, určitě neváhejte.

Toto nakladatelství vydalo další knížky, o kterých si přečtěte. Například, víte, že šumavskou kraju trápí mlha a komunismus – Ignis Fatuus? Anebo znáte knihu Středověký turista?