Kdy jste naposledy otevřeli knihu? Pamatujete si? Stále číst je totiž nejen zábava, ale i nutnost, která vám do života přinese jen to dobré. Pokud patříte do skupiny „svátečních čtenářů,“ to znamená přečíst maximálně jednu dvě knížky za rok, pak zůstaňte na příjmu. Představím vám totiž 7 důvodů, proč (stále) číst, a už nikdy nepřestat.
Stále číst knížky? Nuda, ne. Povinnost!
The books, les livres, knihy… každý jazyk má nějaké slovo pro tento krásný předmět. Čeština má štěstí, že je bez určitého nebo neurčitého členu, prostě to jsou jenom knihy. Existuje jich celá řada, ať už si vyberete mezi ty nejdražšími či nejprodávanějšími, důležité je, aby vás bavily. Nicméně těch 7 důvodů, proč stále číst je daleko pikantnější.

1. Rozvoj slovní zásoby
Není nic horšího, než když se někdo neumí vymáčknout. Neumí najít slova, jak sdělit co si myslí nebo co udělal, dělá nebo bude dělat. Mladší generace občas hledá slovíčka v cizím jazyce, myslí si, že jsou „IN“ nebo „COOL,“ nicméně opak je pravdou. Je to ostuda, a vlastně tím říkají „jsem buran, nevšímejte si mě“. Angličtinou ani žádným jiným jazykem neukážete, že máte „něco v hlavě.“ Pokud se chcete vyléčit z této nemoci, pak by vám mohla knížka výrazně pomoci. Kromě toho, tím že vidíte slova napsaná, tak si zlepšíte i gramatiku a slovosled, což je další výhoda. Takže pokud si vyberete vhodný žánr, který se vám líbí nebo vás láká, bude vás četba bavit a už vás neopustí.
2. Stále číst, aneb boj proti Alzheimeru
Věděli jste, že ve vyšším věku dochází ke zhoršení paměti? Podle National Institute on Aging, když budete stále číst výrazně si tím zlepšíte vaše kognitivní funkce, které souvisejí právě s přibývajícím věkem. Takže pokud se bojíte (stejně jako já) Alzheimera, pak je to další důvod, proč se pustit do čtení.

3. Chraňte své duševní zdraví
Další studie prokazuje, že když čtete 30 minut pak se vám sníží hladina stresu. To znamená, že nebudete trpět vysokým tlakem, vysokou tepovou frekvencí nebo menší mírou subjektivního vnímání, nepříjemných psychologických projevů stresové zátěže. Dokonce se zbavíte i frustrace a celkově se zlepší vaše duševní zdraví. Já to říkám pořád, že celý národ by měl číst knížky!
4. Lépe se soustředíme
Stále číst znamená, že se i lépe soustředíte. Ze začátku to pro vás může být těžké, ale postupně si na to zvyknete. To, co my, velcí čtenáři známe, a už jsme na tom i závislí, je naprosté ponoření do příběhu. Co tím myslím? Nic nevnímáte, všechno ignorujete. Nestává se to vždycky, protože ne každá knížka vám nebo nám sedne, ale když objevíte na trhu knihu, která díky svému fascinujícímu, spletitému, dokonalému, lákavému, bezesnému a dopodrobna vykreslenému příběhu, nabídne svět, který nelze odmítnout, gratuluji vám. Když jsem před lety četla knížku Řeka bohů od Wilbura Smithe, bylo to čtení, které mě naprosto pohltilo. Je to opravdu vzácnost!

5. Stále číst je prostě sexy
Tím že držíte v ruce knížku, a čtete jste atraktivnější a i chytřejší. Sluší vám to. Znamená to, že vás málo co překvapí. Navíc se dokážete bavit o čemkoli a s kýmkoli. Je to velká výhoda. Jen hloupí se baví jen s určitou skupinkou lidí, ti chytřejší se nebojí ani akademického prostředí. Velmi snadno se tak zapojíte do konverzace, ať už se týká životního prostředí, zvířat, války, jídla… Zvládnete mluvit o čemkoli. Okolí si o vás bude možná myslet, že jste šprt, ale moudřejší z nich objeví ve vás neobyčejně přitažlivého člověka.
6. Zlepšujete svět
Podle studie společnosti NEA se lidé, kteří čtou častěji zapojují do charitativní nebo dobrovolnické činnosti. Zlepšovat svět bude vašim velkým přáním, protože si díky knížkám uvědomíte, jak je nespravedlivý a nemilosrdný. Někomu můžete i ulehčit. Třeba vás to povede k tomu, pomoci dnešním dětem, aby nestřílely ve školách. Ukázat jim svět, ve kterém agresivita a pocit samoty prostě neexistuje. Vy totiž budete uvědomělejší.
Už vás nebaví číst dezinformace nebo nenávist na sociálních sítí? Není lepším lékem, než číst knihy. Při jejich četbě si totiž odpočinete a zbavíte se frustrace. Nemusíte tak řešit, co dnes napíšete na facebookový profil První dámy. Zda si vzala tenisky, místo lodiček, anebo jaký má účes. Četba, milí čtenáři, vám nabídne nadhled a porozumění.
7. Toužíte stát se spisovatele? Čtěte!
Většina občanů České republiky se touží stát spisovatelem. Je jedno, jestli píšete básně, eseje nebo historické příběhy, důležité je, že vám kniha rozhodně pomůže k vašemu snu. Líbí se vám designově „naleštěné“ obálky knih Pýchy a předsudku? Není nic lepšího než si některou z nich vybrat, a i v angličtině si ji přečíst. Najdete totiž inspiraci. Jane uměla napsat knížky o životě a lidech, a kupodivu se za těch 250 let člověk vůbec nezměnil. Mezi námi jsou jak hloupí, tak chytří. Poznat a porozumět je totiž základem každé společnosti.

Jak začít stále číst?
Na to je jednoduchá odpověď, kterou jsem už nakousla na začátku. Vyberte si knihu, která vás něčím zaujme. Co tím myslím?
- Neměla by být tlustá – mohla by vás odradit právě svým tvarem
- Měla by být čtivá.
- Nezačínejte s klasickou literaturou – je jedno, jestli jde o světovou nebo českou. Většinou se nečte lehce a může obsahovat i slovíčka, která třeba neznáte. Navíc mohou obsahovat i filosofické části, kterým už rozumět nemusíte vůbec. Láká vás Mein Kampf? Věřte mi, že nenabízí nic, co by vás posunulo. Je plná zloby a hlouposti, nic se v ní nezměnilo. To nechcete! Karolínu Světlou také odložte. A Kája Mařík? Chvilku s ní počkejte.
- Vyzkoušejte například sbírku povídek nebo básní.
- Dejte na reference – mrkněte se na oblíbený server databazeknih.cz, anebo si založte instagramový profil a navštěvujte nějaké známé knižní blogery. My vám vždycky rádi pomůžeme, protože tím žijeme. Nebo zajděte do knihkupectví a zeptejte se. Občas jsou i na tomto místě velcí čtenáři, a vědí co vám prodat. Poslední možností je pak babička, maminka, taťka, kamarádka, sousedka. I oni mohou být velcí čtenáři. Mimochodem víte, proč čtou ve Francii tolik klasickou literaturu? Prvním impulsem je vždycky někdo z rodiny, kdo jim tu knížku prostě přinese, a řekne – „Toho Victora Huga si celého přečti. Já v tvých letech miloval!“
- Nechcete utrácet, navštivte knihovnu – taková paní knihovnice dokáže hotové zázraky při výběru.
- Založte knižní klub – ve spojenectví je vždycky síla.

Které knihy zkusit na začátku?
Vybrala jsem pro vás pár tipů do vašich začátků.
Pravda o mém muži – Halina Pawlovská
Hana – Alena Mornštajnová
Řeka bohů I. díl – Wilbur Smith
Dýka s hadem – Vlastimil Vondruška
Sedm sester I. díl – Lucinda Riley
Andělská tvář – Hana Marie Körnerová
Pod toskánským sluncem – Frances Mayesová
Jak jsem se zbláznila – Ivanka Devátá
Máme na vybranou – Edith Eva Eger
Hanin kufřík – Karen Levine
Julie – Anne Fortier
Paní Hamingwayová – Naomi Wood
Ženy, které mi nedají spát – Mia Kankimaki