Autorky – Pavlína Kourková a Barbora Kaminiecká
Ptačí duše je velmi drahocenná, ale i kouzelná kniha. Jak nad tím tak přemýšlím, možná by se hodila do kategorie 7 knih, které si přečtěte na pálení čarodějnic.!
Když pozoruji káně, které se chystá na svoji kořist, pak sleduji především lovce. Nevzdá se snadno, to je pravda, vyčkává a těší se. Proto mám i tolik káňata ráda. Poté, co se rozhodnou zaútočit, stojí ten pohled zato. A to se přesně týká i této knížky. Je o ptácích, a to v ilustrované podobě, zaútočí na vás a už vás nepustí. Vytvořila jsem pro vás rovnou 5 důvodů, které vás jistě k jejímu nákupu donutí. Pojďme na to!

Nechte se okouzlit jejich prostou krásou. A až se vynadíváte na půvabné obrázky od Pavlíny Kourkové, vyrazte do přírody a pozorujte ptáky v jejich přirozeném prostředí.
1. Nádherné ilustrace
Už jsem to nakousla. Osobně mám moc ráda malování, a když se do toho pustí profík, pak taková knížka by neměla chybět ve vaší knihovně. Kniha Ptačí duše je totiž o akvarelových barvách, mistrných tahů štětcem a ptácích, které znáte z našich luk, lesů či zahrad. Dostanete totiž chuť si nějakého toho ptáčka sami namalovat. Nedopadne to možná, tak jako to brilantně předvádí Pavlína Kourková, ale rozhodně se do toho pusťte. Akvarel člověk musí umět, není to úplně jednoduchá technika. O to víc oceníte talent a snahu, kterou v knize naleznete.
2. Informace o ptactvu
Kniha obsahuje 33 ptáků, které jistě znáte, ale co by to bylo za publikaci bez popisu? O tuto libůstků se krásně postarala Barbora Kaminiecká, ornitoložka. Když si přečtete od této zajímavé vědkyně předmluvu, uvědomíte si, že profesionalita je její doménou. Miluje zvířata a cíleně se věnuje ptactvu. Není překvapením, že je členem České společnosti ornitologické. Navíc si od ní můžete přečíst nějaký článek v časopise Ptačí svět. V knize Ptačí duše se díky jejím vědomostem dozvíte se, jak je ptáček velký, kde se vyskytuje, nebo čím je zvláštní. Jsou to informace, které možná znáte, ale třeba se také přiučíte.
3. Ptačí duše v pověstech a legendách
Věděli jste, že Červenka obecná bývala podle britských legend hnědá? Až svým zpěvem utěšila umírajícího Ježíše, a jeho krev tak zabarvila tomuto ptáčku navždy peří. Hm, já o tom nevěděla, ale i tahle a další podobné informace dávají knížce ten správný nádech. Ono totiž příběhů, které jsou spjaté s ptactvem je velmi málo.

4. Jemný styl
Jak jednotlivé botanické ilustrace, tak i popisy jsou krásné, až poetické. Tím, že vás při prohlížení knížky nejprve upoutá obrázek, a pak text je správný směr, kterým se rozhodně dejte. Kreativitou se při tvorbě knížky Ptačí duše rozhodně nešetřilo. Naopak, tím že texty nejsou dlouhé, tak příjemně doplňují celkový kladný dojem z knihy.
5. Čtěte ji pomalu
Ano, knížka Ptačí duše se nemá číst rychle. Nehltejte ji. Jen se pomalu ponořte do světa ptactva, které pro vás může být záhadné. Koneckonců, když Pavlíně Kourkové vyšla knížka Duše květů, nebylo tomu jinak.

Škoda, že nejsou omalovánky
Jediné, co mě na této knížce mrzí je fakt, je zatím nejsou omalovánky s ptactvem. Vždycky je příjemné si namalovat, a tím se trochu přiblížit stylu autora. Třeba se vydání uskuteční později. Omalovánky, totiž působí proti stresu, člověk se uvolní, a ještě víc si vychutná onu tvůrčí činnost.
Co si o knížce myslím na závěr?
Kdyby žil Tizian určitě by záviděl, o jeho životě si rozhodně přečtěte v knize Benátčan. Kniha Ptačí duše obsahuje 160 stran, které jsou opravdu plné krásy. Když jsem před lety četla již zmíněnou knížku Duše květů, věděla jsem, že je Pavlína Kourková talent, který tu nemá zastoupení. Ta preciznosti i živost se jen tak nevidí.

A až si dočtete tuto recenzi, podívejte se na další knížky, například: Láska za mizerných dní, nebo Není-li to nemožné…