Kdo má rád Anglii, nejspíš mu neutekla slavná knížka Pýcha a předsudek. Co si budeme povídat, tahle kniha je fenomén, který má u čtenářů obrovskou pozornost. Rozhodně patří mezi nejlepší romány. Určitě jste někdy slyšeli o Jane Austenové, ne? (Nicméně pokud jste fandy například Charlese Dickense, pak i jeho knížky a především muzeum může být ještě lákavější).

Kolik filmů, tolik úspěchu?!

Nezapomenutelný film z roku 2005 (bože to už je let) s Keirou Knightley a Matthewem Macfadyen je jen třešničkou na pomyslném dortu – já tuhle verzi strašně MILUJI!

Pamatuji si na moment, kdy tenhle úžasný film mě a mé mamince sehnal můj bráška. Dalo mu to hromadu práce, ale zadařilo se a s mamkou jsme se dívaly na něco tak kouzelného a jemného, co si rády pustíme i teď. Máte to také tak?  Keiře prostě sluší hrdinky, které jsou paličaté a zamilované. A Matthew zase umí hrát zamračené.

No, zpátky k románu. Dnes totiž slaví narozeniny. Poprvé byla tato úžasná knížka vydána v roce 28.1.1813. Takže přeji VŠECHNO NEJLEPŠÍ! A jak to bylo s jejím vydáním?

Nejdříve se kniha jmenovala První dojmy, jenže o takový název neměli nakladatelé moc velký zájem, takže jej Jane odložila a napsala jiný příběh. Správně hádáte, protože ten další se jmenoval Rozum a cit. Tenkrát totiž ještě neexistovala knížka Nedělejte si starosti, jinak by věděla, že na každého se jednou slunce usměje. Rozum a cit už vydali, takže se Jane vrátila ke knížce První dojmy a přepracovala jej na slavný titul Pýcha a předsudek. Neobyčejná cesta se vyplatila, protože jak Rozum a cit, tak i Pýcha a předsudek vytvořili z Jane Austenové nesmrtelnou autorku.

O čem je děj

Jane Austenová měla obrovský smysl pro humor i rodinný život. Jak jezdila na různá setkání a návštěvy, všímala si jak její nejbližší či známí žijí, o čem si povídají, o co se zajímají. Byla to doba, kdy se žena musela vdát. Prostě musela. Jane se bohužel nepoštěstilo, ani její sestře Cassandře, přesto možná díky tomu se z ní stala tak slavná autorka.

Nicméně díky svým zážitkům nám přiblížila i takovou anglickou náturu, která je pro někoho nevýrazná ale pro někoho zase lákavá. A pro vás, co jste ještě tenhle román nečetli, tak vám děj lehce připomenu.

O čem je kniha Pýcha a předsudek?

Román Pýcha a předsudek vypráví o rodince, kde žije 5 dcer a všechny by se měly vdát. Nejlépe co nejdříve. Paní Bennetová je nervově vyčerpaná žena, která touží po výhodných sňatcích svých dcer. A tak když konečně do sousedství přijede bohatý ženich, který je navíc svobodný, neváhá a donutí svého manžela, aby novému sousedovi napsal dopis. Je pro ni velkým překvapením, když zjistí, že její manžel to už dávno udělal, a ještě se víc diví, že se celá rodina zúčastní místního plesu. A tady ne moc hezká Elizabeth potká pana Darcyho.

Dál už vám neprozradím, co se bude dít. Ale věřte, že o zápletky, pýchu a předsudek, nebude nouze.

Dnes jsem proto vybrala několik knižních obálek, které nesou nadpis Pýcha a předsudek. Některé jsou staré, já třeba vlastním tu s filmovou obálkou. Ale některé jsou i zajímavé, a rozhodně by neměly chybět ve vaší knihovničce.

Učíte se anglicky? I vy tu najdete své. Co se mě týče, já jsem knížku Pýcha a předsudek četla v angličtině i češtině. Navíc jsem tím splnila i výzvu v rámci 250 letům narození Jane Austenové. Takže přeji vám hezké počtení, a doufám, že se do výzvy přidáte.

1. Pýcha a předsudek z roku 2021

pýcha a předsudek kniha

Nakladatelství Leda vydalo již celou řadu knih od Jane Austenové. Osobně bych řekla, že se jim povedla tahle, kde obálku zdobí ilustrace tajentované ilustrátorky Terezy Besařové.

2. Pýcha a předsudek z roku 2017

Mám ráda květinové vázby a ještě, když jsou na nich růže. Tuhle verzi vydalo nakladatelství Slovart. Kdo to má stejně tak jako já, i vy byste měli nad její koupí přemýšlet.

3. Pýcha a předsudek z roku 2006

S touto obálkou jsem si já ji kdysi koupila. I když si nepotrpím na paperback, nakladatelství Academia patří za to velký dík. Tahle designová verze se povedla.

4. Pýcha a předsudek z roku 1998

Tahle verze vznikla díky nakladatelství Ikar. Pamatuji si, že v této edici s názvem „Klasika“ vznikla celá řada známých světových titulů, ať už z anglické, francouzské nebo ruské literatury. Musí se nechat, že kdo má rád minimalismus se starším stylem, tak bude spokojen.

5. Pýcha a předsudek z roku 2021

Nedalo mi to a vybrala jsem také audioknihu. Těch není nikdy dost. Nakladatelství Tympanum knížku nechalo načíst herečkou Danou Černou. Kdo rád poslouchá, má vyhráno. Fialová není špatná barva, kromě toho i uklidňuje. Nebo vám může připomínat anglickou rozkvetlou louku.

A teď jsem vybrala pro anglické čtenáře a sběratelé hezkých knížek.

6. Pride and Prejudice z roku 2023

Není nad šarm, který přetrvá věky. Tenhle design je opravdu velmi starý, a proto je i často několika nakladateli opět oživován. Navíc tu najdete půvabné ilustrace od Hugha Thomsona, což ne v každé verzi je.

7. Pride and Prejudice z roku 2022

Tahle úžasná verze vznikla díky nakladatelství Pan MacMillan. I v ní najdete ilustrace již zmíněného Hugha Thomsona. Výhodou této knížky je, že je malá, takže vám nezabere moc místa ve vaší knihovničce.

8. Pride and Prejudice z roku 2024

Tahle obálka se mi strašně líbila. Ilustrovala ji Anna Bond a knížku samotnou vydalo nakladatelství Puffin books. Jako čtenář mám totiž obrovskou chuť si ji vzít a už nepustit. Přitom stačí tak málo – akvarel, štětce a fantazii.

9. Pride and Prejudice z roku 2022

Modrá je dobrá. Nakladatelství Wordsworth Editions Ltd si dalo záležet především na jemnosti a jednoduchosti. Ornamenty na vazbě příjemně dotvářejí celkovou atmosféru díla. Pro někoho nevýhoda, pro někoho výhoda, ale když si ji vezmete do parku a svítí sluníčko, leskne ne. Ach…

10. Pride and Prejudice z roku 2018

Nakladatelství Chiltern publishing vydalo tuto knížku společně se zápisníkem. Nevím, jestli obě možnosti seženete, ale už jenom za tu krásnou obálku to rozhodně stojí.

11. Pride and Prejudice z roku 2019

Ten páv vypadá na těch obálkách opravdu moooc hezky. Opět nakladatelství Wordsworth Editions Ltd. Tohle je opravdu pro sběratelé, ne kvůli ceně, ale kvůli tomu designu. Vždyť řekněte sami, nechtěli byste mít i tuhle verzi u sebe doma?

12. Pride and Prejudice z roku 2015

Já prostě zbožňuju nakladatelství Juniper books. Tuhle celou edici prodávali před lety a já tenkrát dala přednost sestrám Bronteovým. Nicméně dneska si ji můžete opět koupit. Jen si připlatíte. Viktoriánský styl je prostě úžasný a nepřehlédnutelný. Pozor, vevnitř nejsou ilustrace.

Jak jsem slíbila 12 knížek, které mě zaujaly hlavně díky jejich designu. Je to všechno taková krása. Kéž bych mohla mít nafukovací netradiční knihovnu. Zajímavější designy mají opravdu hlavně anglické verze, ale co, i české jsou pěkné. No nevím jak vy, ale moje místo na světě rozhodně má.

Doufám, že se vám můj výběr líbil. Mějte se hezky.

Vaše Dana´s books 22