Recenze knihy – Až rozkvete jasmín
Autor – Donna Everhartová
Až rozkvete jasmín je kniha pro nadšence do historie i románů. Joetta Mcbrideová má manžela, dva syny, tchána a farmu v Severní Karolíně. Rodina je snaživá a pracovitá. Ona a její manžel se neztotožňují s názory místních lidí na otroctví i politiku. Problém ale dělá jejich tchán, který je horlivým zástupcem konfederace tělem i duší, a do svých úvah a vyprávění o válce se snaží dostat své dva vnuky.
Válka skutečně začne, a nejstarší Henry se rozhodne zapojit do vlasteneckého boje a uteče. Po jeho stopách se zakrátko vydá i manžel Joette a tak mladá žena nemá jinou možnost než pomoci nejen sobě, své rodině, ale i kvůli svému postoji všem příchozím (i nesvářeným stranám).

Přetrvávající křivda z války Severu proti Jihu
Frances Mayesová ve své knížce Místo na světě se často zmiňuje, jak moc se dnešní Američané zabývají válkou Severu proti jihu. I po 200 letech je to pořád aktuální téma, což mě na jejím vyprávění strašně zaujalo.
Nemohla mi, proto utéct knížka Až rozkvete jasmín, kde se o zmíněném nemilosrdném boji píše.
Hlavní postava Joetta je žena, která se jen tak něčeho nezalekne. Ani se nebojí říct svůj názor na zmíněné boje, kterých je mnohdy svědkem. Je silná, přesto když ztratí manžela a syna, i ona nad sebou velmi polemizuje. Joetta se ale vzepře, a snaží se pomáhat jak vojákům jedné, tak i druhé strany.

V dnešní době je v USA velký problém se svobodným názorem, a tak určitou podobu s dneškem nelze nevnímat. Naopak. Joetty vám bude velmi líto. Netoužila po moci, ale po klidu. A ten rozhodně nedostává.
Mám jednu neodbytnou myšlenku, že by to možná chtělo začít někde jinde, s čistým štítem.
Čtivý román Až rozkvete jasmín
Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale postupně se příběh dal do vyprávěcí linie, která zaujme i překvapí. Když totiž přijde válka, všechny lidské vlastnosti se projeví, ať už dobré nebo špatné. Touha po hrdinství vystřídá brzy vystřízlivění. Ale také tu objevíte, i dobré duše, kteří i z mála pomohou tomu druhému, takže naději rozhodně příběh přináší.
Autorka Donna Everhartová si dala velkou práci s vyhledáváním informací, takže si snadno představíte oblečení, přípravu jídla nebo každodenní chod farmy. Výhodou je, že té politiky nebylo v knížce zmíněno tolik. Myslím, že by to i narušovalo samotný příběh. Sama spisovatelka na závěr píše o důvodech, proč i svobodní farmáři se přidávali k boji – „Byli mnozí z nich ochotní bojovat za tuto zvláštní instituci ve jménu nadřazenosti bílé rasy.“ Tahle věta vypovídá o všem.

Co si o knížce myslím na závěr?
Je to román, který vám položí otázku „Jaká je cena za svobodný názor?“ Zjistíte, že mnohdy je opravdu vysoká. Navíc tu objevíte tvář Jihu, který se cítil utlačovaný a nepochopený. Zloba a závist se střídaly u dveří každého domu. Čtete správně, jisté podobenství s dnešní dobou je nevyhnutelné.
Doufejme, ale že se Američané poučili a žádná občanská válka u nich nevypukne, i když na druhou stranu, by to byl asi velký zázrak.
Pro mě to bylo příjemné čtení, a jen doufám, že takové knihy čtou i samotní Američané.

Knížku si můžete koupit v nakladatelství JOTA.
Chtěli byste si přečíst něco lehčího? Pak například kniha Kuchařka z Castamaru by se vám mohla líbit. Anebo se inspirujte četbou 10+1 knih o lásce, která je z knihovny.